Konopí a Léčba kožních defektů

Kůže je největší smyslový orgán lidského těla, který má kromě funkce ochrany před environmentálními vlivy také schopnost produkovat látky potřebné pro správnou funkci imunitního systému a mnoho dalších. Endokanabinoidní systém (ECS) nacházející se v lidském těle byl objeven před více než dvěmi dekádami, ale teprve v posledních letech se do popředí dostává jeho úloha v procesech, které se odehrávají v kůži a na jejím povrchu.

 

Kůže pod drobnohledem

Povrch kůže je tvořen epiteliálními buňkami, které jsou v několika vrstvách těsně spojeny k sobě. Jejich úkolem je chránit tělo před vnějšími faktory, jako je UV záření, alergeny, mikroby, extrémními teplotami atd. Pod touto vrstvou známou jako epidermis se nachází několik dalších částí, které tvoří podkoží.

  • Vlasové folikuly
    Tkáně, z níž vyrůstají vlasy. Na vlasové cibulky jsou zvlášť napojeny mazové žlázy a v některých případech také potní žlázy. Ve spodní části je uprostřed upnutý vzpřimovací sval.
  • Mazové žlázy
    Prostřednictvím těchto žláz je vylučován kožní maz, který slouží jako antibakteriální prostředek a zároveň vytváří ochrannou bariéru kůže.
  • Potní žlázy
    Úkolem těchto žláz je vylučování potu, čímž dochází k regulaci teploty. Kromě toho zde dochází k tvorbě specifických hormonů, jež plní imunitní funkci.
  • Imunitní buňky
    Několik typů imunitních buněk se nachází přímo v kůži. Jmenovitě jsou to například mastocyty, monocyty nebo Langerhansovy buňky.
  • Smyslové nervy
    Síť nervových vláken zpracovává vnější podněty, jejichž výsledkem je potom náš pocit tepla, chladu, bolesti, svědění, vibrací, tlaku apod.
  • Endokanabinoidy
    Kůže dokáže produkovat endokanabinoidní látky, jako je anandamid (AEA) a 2-AG, které jsou uvolňovány v závislosti na potřebě organismu.
  • Kanabinoidní receptory
    V lidském těle se nachází dva druhy kanabinoidních receptorů – CB1 a CB2 – přičemž v kůži jsou přítomné zejména receptory typu CB2.

 

Jak ovlivňuje endokanabinoidní systém kůži?

Aktivací kanabinoidních receptorů pomocí endokanabinoidů, popřípadě kanabinoidů z konopí, dochází k zajištění normální funkce pokožky co by ochranné bariéry. Správná činnost ECS mimo jiné potlačuje zánět povrchové vrstvy kůže, tj. epidermu. Receptory CB1 a CB2 navíc regulují aktivitu epidermálních buněk, čímž ovlivňují důležité procesy související s obranou těla, jako je proliferace (množení buněk), diferenciace (přerozdělování buněk) nebo apoptóza (buněčná smrt).

Endokanabinoidní systém působí také na imunitní buňky, které se vyskytují v kůži. Jeho úlohou je zamezit vzniku zánětu, není-li to vysloveně nutné k obraně těla. Obecně se stará o správné fungování imunitních reakcí, tedy i rozpoznání antigenu čili potenciálního nepřítele ohrožujícího organismus. Kanabinoidy udržují ECS v rovnováze, tudíž by mohly významně pomoci pacientům při léčbě zánětlivých a imunitních onemocnění v kůži.

Modulace činnosti ECS usměrňuje růst vlasů, což může být zajímavé hlavně pro lidi trpící nadměrným růstem vlasů nebo plešatostí. Pokud dojde k nepřirozené produkci endokanabinoidů nebo ke zhoršení funkce kanabinoidních receptorů, mazové žlázy nejsou schopné vytvářet dostatek kožního mazu, čímž dochází k oslabené obranyschopnosti. Rovnovážný stav ECS je prospěšný nejen pro zdraví kůže, ale také pro bezproblémový chod řady fyziologických procesů.

Výzkumy prokázaly, že optimalizace činnosti kanabinoidních receptorů může zamezit šíření bolesti prostřednictvím nervových zakončení. Nejčastějším nežádoucím projevem onemocnění kůže je svědění, přičemž ECS může podstatně zmírnit tyto nepříjemné pocity. Tisíce let je konopí využíváno v lékařství a zdá se, že odborníci i veřejnost začínají znovu objevovat jeho sílu.

 

Kanabinoidy při léčbě kožních problémů

  • Akné (Acne vulgaris)
    Ke vzniku akné dochází zpravidla špatnou regulací tvroby kožního mazu, která vede k ucpání pórů. Hromadění odumřelých kožních buněk způsobuje zánět. Kanabinoidy regulují tvorbu mazu a zamezují vzniku zánětu, tudíž se zdají být potenciálně vhodné pro léčbu akné.
  • Ekzém
    Toto onemocnění má často příčinu v genetice, jako i v působení environmentálních faktorů. Problémy zpravidla přetrvávají celý život, přičemž v některém období dochází k útlumu, v jiném naopak k vyšší intenzitě. Protizánětlivé vlastnosti a stabilizace imunitních funkcí prostřednictvím ECS může pomoci zmírnit potíže, které způsobuje ekzém.
  • Psoriáza (lupénka)
    Důležitou roli při vzniku psoriázy hraje genetika, autoimunitní onemocnění nebo vnější prostředí. Kanabinoidy regulují růst kožních buněk a zlepšují funkci imunitního systému. Navíc svými protizánětlivými schopnostmi mohou potlačit rozvoj této nemoci.

    Vyzkoušejte naši konopnou mast